poniedziałek, 6 stycznia 2025

Deser z borówkami

 Efektowny deser z "pływającymi" owocami.

Składniki (na 5 porcji):

borówki amerykańskie - 20 dag
galaretka borówkowa - 1 op. 
przezroczysta galaretka - 1 op.
Krem:
śmietana 30% - 1 op.
borówki amerykańskie - 4 łyżki
cukier puder - 2 łyżki
Deser z borówkami

1. Borówkową galaretkę przygotowujemy zgodnie z przepisem podanym na opakowaniu. Wlewamy do pucharków (do połowy wysokości), studzimy i odstawiamy do lodówki do stężenia.

2. Przezroczystą galaretkę przygotowujemy zgodnie z przepisem podanym na opakowaniu. Studzimy i wlewamy na warstwę niebieską. Gdy warstwa przezroczysta zacznie tężeć, wsypujemy kilka sztuk borówek (dzięki temu nie opadną na dno). Wstawiamy do lodówki do całkowitego stężenia.

3. Przygotowujemy krem: borówki miksujemy. Schłodzoną śmietanę ubijamy z cukrem pudrem. Dodajemy zmiksowane owoce. Dokładnie mieszamy. Ozdabiamy deser.

Sajgonki z wieprzowiną

Sajgonki z wieprzowiną to pyszny posiłek w azjatyckim stylu. Świetnie smakuje z ryżem i surówką.

Składniki (dla 4-5 osób):

mielona wieprzowina - 500 g
marchewki - 2 szt. 
cebula - 1 szt.
czosnek - 1 ząbek
liście kapusty pekińskiej - 4 szt.
makaron ryżowy - 40 dag
grzyby mun - 3 szt.
sól, pieprz, kumin
ciemny sos sojowy - 2 łyżki
papier ryżowy - 1 op.
olej do smażenia
Sajgonki z wieprzowiną

1. Grzyby mun moczymy do miękkości i drobno kroimy. Marchewkę obieramy, myjemy, kroimy w słupki i gotujemy w lekko osolonej wodzie do miękkości. Cebulę i czosnek obieramy i drobno siekamy. Podsmażamy na oleju. Dodajemy mięso mielone, doprawiamy i podsmażamy aż zmieni kolor. Dodajemy ugotowaną marchewkę.

2.  Makaron ryżowy przygotowujemy zgodnie z przepisem podanym na opakowaniu. Liście kapusty pekińskiej kroimy w paski. Do mięsa dodajemy grzyby, kapustę i makaron. Chwilę razem podsmażamy i doprawiamy sosem sojowym. Odstawiamy do przestygnięcia.

3. Arkusze papieru ryżowego rozkładamy na czystej ściereczce. Do miseczki wlewamy nieco gorącej wody. Czystą gąbkę do szorowania zanurzamy w gorącej wodzie, odciskamy i "szorujemy" arkusze aż zmiękną. Dzięki temu unikniemy sklejania papieru ryżowego.

4. Na arkusze nakładamy farsz i składamy jak krokiety. Smażymy z obu stron na rozgrzanym oleju. Podajemy z ryżem, surówką i sosem chilli.

Żeberka po amerykańsku

Żeberka po amerykańsku to propozycja dla amatorów mięs na słodko. Do ich przygotowania potrzebujemy zaledwie kilku składników. W tym wydaniu żeberka wychodzą miękkie i kruche. Ja podałam je z frytkami i sałatką coleslaw.

Składniki (dla 4-5 osób):

żeberka - 1 kg
coca-cola - 1 szklanka
sos BBQ - 1 szklanka
ketchup - 1 szklanka
Żeberka po amerykańsku

1. Żeberka myjemy, osuszamy i kroimy na mniejsze części. Układamy na dnie naczynia żaroodpornego.

2. Coca-colę, sos BBQ i ketchup dokładnie mieszamy. Otrzymanym sosem zalewamy żeberka. 

3. Naczynie z mięsem przykrywamy i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. Pieczemy 1,5 godziny.

Surówka z marchewką, porem i jabłkiem

Pyszny i zdrowy dodatek do wielu dań. Brak dodatku majonezu spodoba się osobom dbającym o linię.

Składniki (dla 4-5 osób):

duży por (biała część) - 1 szt.
marchewki - 3 szt.
winne jabłka - 2 szt.
sól, pieprz, cukier
sok z 1/2 cytryny
oliwa - 3 łyżki 
natka pietruszki do dekoracji
Surówka z marchewką, porem i jabłkiem

1. Pora myjemy i kroimy w piórka. Jabłka oraz marchewki myjemy, obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. 

2. Oliwę łączymy z solą, pieprzem, cukrem i sokiem z cytryny. Wszystkie składniki surówki dokładnie mieszamy z zalewą. Odstawiamy do lodówki, aby smaki się przegryzły. Przed podaniem ozdabiamy według uznania.

Kurczak słodko-kwaśny z ryżem

Słodko-kwaśny kurczak z ryżem to pyszne danie kolacyjne lub obiadowe, które przygotujemy w kilka chwil. 

Składniki (dla 3-4 osób):

filet z kurczaka - 400 g
żółta, czerwona i zielona papryka - po 1 szt.
ogórki słodko-kwaśne - 3 szt.
olej do smażenia
sól, pieprz, curry
ananas - 1 mała puszka
bulion drobiowy - 1 szklanka
ugotowany kolorowy ryż
Kurczak z ryżem

1. Mięso myjemy i kroimy w paski. Posypujemy curry i odstawiamy.

2. Papryki myjemy i razem z ogórkami kroimy w kostkę. Ryż gotujemy zgodnie z przepisem podanym na opakowaniu.

3. Na patelni lub w woku rozgrzewamy niewielką ilość oleju, smażymy mięso aż się zrumieni. Dodajemy papryki i ogórki. Zalewamy bulionem i dusimy ok. 10 minut. Do mięsa dodajemy osączonego z zalewy i pokrojonego w kostkę ananasa. Mieszamy i dusimy ok. 15-20 minut. Podajemy z ugotowanym ryżem.

Kotlety mielone po myśliwsku

Mięso mielone z aromatycznym sosem to idealna propozycja na sycący obiad. Podałam je z makaronem i gotowaną fasolką, marchewką i bułką tartą z roztopionym masłem, ale świetnie smakuje też z kaszami, ziemniakami i ogórkiem kiszonym.

Składniki (dla 3-4 osób):

mięso mielone - 500 g
suszone grzyby - 30 dag
cebula - 1 szt.
bułka tarta - 2 łyżki
jajko - 1 szt.
pieczarki - 400 g
czerwone wytrawne wino - 150 ml
śmietana 18% - 200 g (opcjonalnie)
sól, pieprz
majeranek - 1 łyżka
masło klarowane
olej do smażenia
Kotlety mielone po myśliwsku

1. Suszone grzyby moczymy w pół szklanki wody. Osączamy i kroimy w paski (płyn zachowujemy). Cebulę obieramy i drobno siekamy. Pieczarki oczyszczamy i drobno kroimy.

2. Do mięsa dodajemy jajko, majeranek, doprawiamy solą i pieprzem, bułkę tartą, połowę cebuli. Dokładnie wyrabiamy. Z masy formujemy niewielkie kotlety i smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron.

3. Na rozgrzanym maśle szklimy resztę cebuli,  dodajemy pieczarki, grzyby suszone, doprawiamy solą i pieprzem. Dolewamy wino oraz wodę z moczenia grzybów. Podgrzewamy, aż płyn się zredukuje. Dodajemy śmietanę (opcjonalnie) i dokładnie mieszamy. Kotlety podajemy z sosem i ulubionymi dodatkami.

Jajecznica z papryką i kiełbasą

Jajecznica to szybkie, łatwe i pożywne śniadanie, które cieszy się popularnością wśród dzieci i dorosłych. Umożliwia też szerokie eksperymentowanie ze smakiem i konsystencją. Dobrze smakuje z sałatą, pomidorami i pieczywem tostowym.

Składniki (dla 4-5 osób):

jajka - 9 szt.
kiełbasa - 200 g
cebula - 1 szt.
żółta papryka - 1 szt.
sól, pieprz
masło - 2 łyżki
posiekany szczypiorek
Jajecznica z papryką i kiełbasą

1. Cebulę obieramy i drobno siekamy. Paprykę myjemy i kroimy w niewielką kostkę. Kiełbasę kroimy w kostkę. Umyty szczypiorek drobno siekamy.

2. Na patelni rozgrzewamy masło. Podsmażamy kiełbasę z cebulą i papryką. Jajka rozkłócamy, dodajemy sól i pieprz,  zalewamy podsmażone składniki. Smażymy, mieszając aż uzyskamy konsystencję, jaką lubimy. Podajemy z sałatą i pieczywem.

Kotlety gryczane z fetą

 Przepis na tani i pyszny obiad dla amatorów dań bezmięsnych.

Składniki (dla 3-4 osób):

kasza gryczana niepalona - 1 szklanka
pieczarki - 400 g
czosnek - 2 ząbki
jajko - 1 szt.
feta - 100 g
bułka tarta - 1 szklanka
sól, pieprz
olej do smażenia
sos grzybowy (opcjonalnie)
Kotlety gryczane z fetą

1. Kaszę gotujemy zgodnie z przepisem podanym na opakowaniu. Osączamy i studzimy. Pieczarki oczyszczamy, siekamy i podsmażamy na niewielkiej ilości oleju. Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę.

2. Kaszę mieszamy z pieczarkami, jajkiem, czosnkiem i pokruszoną fetą. Dodajemy 2/3 bułki tartej. Doprawiamy solą i pieprzem. Masę dokładnie wyrabiamy. Formujemy niewielkie kotlety, obtaczamy w bułce tartej i smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron na rumiano. Podajemy z sosem grzybowym.

Zapiekanka makaronowa z kiełbasą i brokułem

Jeśli zamienimy kiełbasę na mięso z kurczaka, a brokuła na kalafior - otrzymamy całkiem nową potrawę.

Składniki (dla 4-5 osób):

ugotowany makaron - 300 g
kiełbasa - 200 g
mały brokuł - 1 szt.
marchewki - 2 szt.
cebula - 1 szt.
sól, pieprz
olej do smażenia
jajka - 2 szt.
śmietana 18% - pół szklanki
tarty żółty ser - 2 łyżki
Zapiekanka makaronowa z kiełbasą i brokułem

1. Brokuła myjemy, dzielimy na różyczki. Marchewkę obieramy i kroimy w plasterki. Warzywa gotujemy w lekko osolonej wodzie na półtwardo. Odcedzamy.

2. Makaron gotujemy al'dente w lekko osolonej wodzie. Odcedzamy. Kiełbasę kroimy w plasterki. Cebulę obieramy i siekamy. Podsmażamy razem z kiełbasą na niewielkiej ilości rozgrzanego oleju.

3. Na dnie żaroodpornego naczynia układamy naprzemiennie makaron, kiełbasę z cebulą i brokuła z marchewką do wyczerpania składników.

4. Jajka rozkłócamy ze śmietaną i serem żółtym. Doprawiamy solą i pieprzem.  Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. Pieczemy ok. 30 minut.  Podajemy na ciepło.

Pielmieni z mięsem

Pielmieni to tradycyjne danie kuchni syberyjskiej i krajów rosyjskojęzycznych. To małe pierożki podawane najczęściej z mięsnym farszem z dodatkiem roztopionego masła lub śmietany. Na Wschodzie te małe pierożki stanowią także dodatek do rosołu. Pielmieni tym różnią się od klasycznych pierogów, że podaje je się wyłącznie ugotowane (nie pieczone lub usmażone, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych pierogów).

Składniki (dla 4-5 osób):

Ciasto:
mąka pszenna - 500 g 
woda - 150 ml
jajko - 1 szt.
olej - 30 ml
sól - 2 g
Farsz:
mięso mielone wieprzowe - 150 g
mięso mielone wołowe - 150 g
cebula - 1 szt.
czosnek - 2 ząbki
olej - 20 ml
sól, pieprz
gałka muszkatołowa 
Pielmieni z mięsem

1. Przygotowujemy farsz: cebulę i czosnek obieramy i drobno siekamy. Podsmażamy na niewielkiej ilości oleju, studzimy. Cebulę i czosnek przekładamy do miski, dodajemy mięso, dodajemy przyprawy i dokładnie mieszamy. 

2. Ciasto: w misce łączymy mąkę z jajkiem, wrzącą wodą, olejem i solą. Wyrabiamy ciasto. Jeśli jest zbyt suche, dodajemy nieco wody, jeśli zbyt mokre - dodajemy mąkę. Ciasto powinno przypominać ciasto pierogowe, ale być nieco bardziej elastyczne. Ciasto rozwałkowujemy na cienki  placek. Za pomocą szklanki lub foremki wykrawamy kółka.

3. Na każde kółko nakładamy farsz, zlepiamy brzegi, tworząc kształt półksiężyca (jak pierogi). Jeden brzeg półksiężyca przyklejamy do drugiego, tworząc kształt przypominający uszka.

4. Pierożki wkładamy do osolonego wrzątku i gotujemy ok. 8-10 minut. Podajemy gorące z ulubionymi dodatkami.

Sałatka z tuńczyka

Sałatka z tuńczyka to podstawa każdego przyjęcia nie tylko z okazji świąt. Jest smaczna i łatwa do przygotowania a odpowiednio ozdobiona może stanowić ozdobę stołu.

Składniki (dla 4-5 osób):

tuńczyk w sosie własnym - 2 puszki
jajka ugotowane na twardo - 3 szt.
czerwona fasola - 3 łyżki
kukurydza konserwowa - 3 łyżki 
cebula - 1 szt.
majonez - 4 łyżki
sól, pieprz
pęczek koperku
nasiona granatu - 2 łyżki
 krakersy (opcjonalnie)
Sałatka z tuńczyka

1. Ugotowane na twardo jajka obieramy i drobno siekamy. Cebulę obieramy i ścieramy na tarce. Koperek myjemy i dzielimy na mniejsze części.

2. Tuńczyka osączamy z zalewy, rozdrabniamy widelcem.  Dodajemy jajka, cebulę, osączone kukurydzę i czerwoną fasolę. Doprawiamy solą i pieprzem. Łączymy z majonezem i dokładnie mieszamy.

3. Formę w kształcie wieńca wykładamy folią spożywczą. Wkładamy sałatkę, wyrównujemy i wkładamy do lodówki na minimum 2 godziny. Przed podaniem ozdabiamy gałązkami koperku i nasionami granatu.

Kotlety rybne w korzennym sosie

Kotlety rybne to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych przepisów. Do ich wykonania najbardziej nadają się ryby o jasnym mięsie np. dorsz, łosoś lub wędzone (pstrąg, makrela). Można wykorzystać ryby świeże lub mrożone (trzeba je najpierw rozmrozić i dokładnie osączyć). Najlepiej smakują z ziemniakami gotowanymi lub pieczonymi wzbogacone ulubionymi sosami, które podkreślą ich smak.
 
Składniki (dl 3-4 osób):
 
ryba w płatach (bez ości i skóry) - 50 dag
suszona żurawina - 2 łyżki
pieprz, sól
ugotowana kasza jęczmienna - 10 dag
czosnek - 1 ząbek
jajko
olej roślinny do smażenia
posiekana kolendra
Sos:
czosnek - 1 ząbek
miód - 2 łyżeczki
przyprawa korzenna - 1 łyżeczka
masło - 3 łyżeczki
sok z 1/2 cytryny
wytrawne czerwone wino - 250 ml
powidła śliwkowe - 2 łyżeczki
kilka suszonych śliwek
śmietana 18% - 2 łyżki
Kotlety rybne w korzennym sosie

1. Rybę blendujemy, przekładamy do miski, dodajemy żurawinę, doprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy ostudzoną kaszę jęczmienną oraz przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, jajko i posiekaną kolendrę. Wyrabiamy masę i formujemy niewielkie kotlety. Smażymy z obu stron na niewielkiej ilości rozgrzanego oleju.

2. Drugi ząbek czosnku siekamy i podsmażamy na oleju pozostałym po kotletach. Dodajemy łyżeczkę miodu, 2-3 szczypty przyprawy korzennej, łyżeczkę masła i nieco soku z cytryny. Zalewamy czerwonym winem, łączymy z łyżeczką powideł oraz resztą soku z cytryny. Redukujemy sos, dodajemy śmietanę i dokładnie mieszamy. Dodajemy pozostałe masło, miód, suszone śliwki, powidła i przyprawę. Mieszamy i podgrzewamy aż sos ponownie się zredukuje. 

 3. Sos wykładamy na talerz, układamy na nim kotlety. Podjemy z ziemniakami gotowanymi lub pieczonymi. 

Choinka z ciasta francuskiego

Szybka do wykonania przekąska z ciasta francuskiego nie tylko na świąteczny stół. Zamiast pesto można użyć dowolnego farszu.
 
Składniki (na 1 szt.):
 
ciasto francuskie - 2 arkusze
tarty żółty ser - 3 łyżki
pesto bazyliowe - 5 łyżek
prażony sezam do posypania 
jajko - 1 szt.
 
Choinka z ciasta francuskiego

Z ciasta wycinamy 2 trójkąty. Jeden trójkąt smarujemy pesto i posypujemy startym serem. Brzegi zlepiamy i nacinamy, tworząc gałązki. Paski skręcamy w świderki. Smarujemy rozkłóconym jajkiem i posypujemy sezamem. Ze ścinków wycinamy pień i przyklejamy do choinki. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 220 st. Pieczemy ok. 20 minut do zrumienienia ciasta. Studzimy na kratce.

Polecany post

Deser z borówkami

 Efektowny deser z "pływającymi" owocami. Składniki (na 5 porcji): borówki amerykańskie - 20 dag galaretka borówkowa - 1 op.  prze...