niedziela, 24 grudnia 2023

Sałatka "Świąteczny Wieniec"

 Tradycyjna sałatka jarzynowa podana inaczej czyli w formie wieńca.

Składniki (dla 6-8 osób):

ziemniaki - 4 szt.
pietruszka (korzeń) - 2 szt. 
marchewka - 3 szt.
seler naciowy - 2 łodygi
ogórki kiszone - 4 szt.
mrożony zielony groszek - 150 g
jabłka - 2 szt.
jajka - 3 szt.
ogórek szklarniowy - kilka plasterków 
pomidorki koktajlowe - kilka sztuk
koperek - 1 pęczek
majonez - 1 średni słoiczek
musztarda chrzanowa - 2 łyżeczki
bulion warzywny - 2 litry
sól, pieprz
Sałatka "Świąteczny Wieniec"

1. Marchewki, pietruszki i ziemniaki obieramy i myjemy. Seler naciowy oczyszczamy. Warzywa gotujemy w bulionie do miękkości. Wyjmujemy jarzyny i podgotowujemy w nim mrożony groszek. Odcedzamy (łyżeczkę odkładamy do dekoracji). Warzywa studzimy, następnie kroimy w drobną kostkę (kilka plastrów marchewki odkładamy).

2. Jajka gotujemy na twardo, studzimy i obieramy ze skorupek. Kroimy w kosteczkę.

3. Jabłka obieramy i usuwamy gniazda nasienne.  Razem z ogórkami drobno kroimy. 

Sałatka "Świąteczny Wieniec"

4. Wszystkie składniki wkładamy do salaterki. Majonez łączymy z musztardą, dodajemy do sałatki. Dokładnie mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem. Wstawiamy do lodówki na 2 godziny, aby smaki się przegryzły. Ewentualnie ponownie doprawiamy.

5. Na okrągłym talerzu z niewielkiej ilości sałatki jarzynowej formujemy "wieniec", obkładamy gałązkami koperku. Ozdabiamy gwiazdkami wyciętymi z ogórka szklarniowego i marchewek, groszkiem i pomidorkami koktajlowymi.

Pączki z cynamonem

Słodki przysmak na świąteczny stół, karnawałowe przyjęcie lub Tłusty Czwartek. Przygotowuje się je w kilka chwil, nie dodając drożdży. Cynamon nadaje im odświętny charakter. Udają się nawet początkującym - wychodzą lekkie i puszyste.

Składniki (na 15-20 szt.):

serek homogenizowany waniliowy - 350 g
jajka - 3 szt. 
mąka pszenna - 300 g
proszek do pieczenia - 1,5 łyżeczki
ekstrakt wanilii - 1 łyżeczka
spirytus - 1 łyżka 
szczypta soli
olej do głębokiego smażenia
Do obtoczenia:
cukier puder - 70 g
mielony cynamon - 1 łyżeczka
Pączki z cynamonem

1. Serek homogenizowany wkładamy do miski, wbijamy jajka, dodajemy ekstrakt i spirytus. Dokładnie mieszamy. Następnie dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i solą. Ponownie mieszamy.

2. W garnku rozgrzewamy olej do 175 st. Okrągłą łyżkę zanurzamy w oleju i wrzucamy porcje ciasta na rozgrzany tłuszcz. Smażymy z obu stron na rumiano. Odsączamy na papierowym ręczniku. Jeszcze letnie obtaczamy w cukrze pudrze wymieszanym z cynamonem.

Bigos z pieczarkami

Bigos to tradycyjna potrawa kuchni polskiej, litewskiej, białoruskiej. Jest stałą pozycją na świątecznym stole. Głównym składnikiem jest kapusta i różne rodzaje mięsa. U mnie wersja z pieczarkami dla zabieganych.

Składniki (dla 6-8 osób):

kapusta kiszona - 1 kg 
pieczarki - 300 g 
kiełbasa - 300 g
koncentrat pomidorowy - 1 mały słoiczek
bulion grzybowy - 1,5 litra
masło - 3 łyżki
smalec - 4 łyżki
mąka pszenna - 4 łyżki
przyprawa do bigosu - 1 op.
sól, pieprz
olej do smażenia
Bigos z pieczarkami

1. Pieczarki oczyszczamy i osuszamy. Drobno kroimy lub ścieramy na tarce o dużych oczkach. Podsmażamy do odparowania. Kapustę płuczemy i gotujemy ok. 30 minut w 3 litrach wody. Odcedzamy, wkładamy ponownie do garnka i zalewamy bulionem grzybowym. Dodajemy osączone pieczarki. Gotujemy ok. 45 minut.

2. Kiełbasę kroimy w kostkę i podsmażamy na niewielkiej ilości rozgrzanego oleju. Kapustę z pieczarkami odcedzamy i ponownie wkładamy do garnka. Wlewamy nieco wrzątku, aby kapusta nie przywarła do dna. Dodajemy kiełbasę i tłuszcz po jej smażeniu, przyprawę do bigosu i koncentrat. Doprawiamy i dusimy 10 minut.

3. Na patelni roztapiamy smalec, wsypujemy mąkę i robimy zasmażkę. Gdy się zrumieni, studzimy. Mieszamy z kapustą. Dusimy jeszcze 20 minut.

Ciasto Pawełek

Pyszne ciasto na kakaowym biszkopcie, z odrobiną alkoholu i kremem, którego bazą są popularne batoniki. Idealne na rodzinne przyjęcie.

Składniki (na 8-10 porcji):

Biszkopt kakaowy:
 mąka - 120 g
cukier - 220 g
jajka - 6 szt.
kakao - 30g
proszek do pieczenia - 1 łyżeczka
szczypta soli
Masa batonikowa:
mleko - 500 ml + 2 łyżki
cukier - 2 łyżki 
mąka ziemniaczana - 2 łyżki
mąka pszenna - 3 łyżki
żółtka - 2 szt.
batoniki "Pawełek" (advocat) - 3 szt.
miękkie masło - 200 g
Dodatkowo:
wiórki czekoladowe do posypania
mocny kawowy napar - 80 ml
nalewka orzechowa lub wódka - 80 ml
powidła śliwkowe - kilka łyżek
cukrowe ozdoby
Ciasto Pawełek
1. Biszkopt: białka ubijamy na sztywno ze szczyptą soli, stopniowo dodając cukier, a następnie żółtka. Dodajemy przesianą mąkę z kakao i proszkiem do pieczenia. Delikatnie mieszamy. Ciasto przekładamy do foremki (np. 21 x 21 cm) wyłożonej papierem do pieczenia (samo dno). Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 st. Pieczemy ok. 35 minut do suchego patyczka. Odstawiamy do całkowitego wystudzenia i za pomocą noża strunowego przekrawamy na dwa blaty.
Ciasto Pawełek

2. Masa batonikowa: 300 ml mleka zagotowujemy z cukrem. Pozostałe mleko mieszamy z żółtkami i obydwoma gatunkami mąki. Wlewamy go gotującego się mleka. Podgrzewamy, mieszając aż powstanie gęsty budyń. Zdejmujemy z palnika i odstawiamy do wystudzenia. Batoniki łamiemy na mniejsze kawałki, wkładamy do rondla, dodajemy 2 łyżki mleka i podgrzewamy cały czas mieszając, do całkowitego rozpuszczenia. Zestawiamy z ognia i odstawiamy do wystudzenia. Masło miksujemy, dodając stopniowo budyń a następnie masę pawełkową. Miksujemy na wolnych obrotach do uzyskania gładkiej faktury.

3. Pierwszy blat nasączamy naparem kawy zmieszanym z alkoholem, smarujemy powidłami śliwkowymi. Wykładamy masę batonikową. Przykrywamy drugim blatem, który również nasączamy. Wierzch smarujemy powidłami i posypujemy wiórkami czekoladowymi. Dekorujemy cukrowymi ozdobami.

Ciasto makowe w stylu japońskim

Ciasto makowe z brzoskwiniami to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego makowca. Ładnie prezentuje się na świątecznym stole i pysznie smakuje.

Składniki (dla 8-10 osób): 

Ciasto makowe:
zmielony mak - 200 g
jajka - 4 szt.
jabłka starte na tarce - 500 g
cukier - 3/4 szklanki
masło (temp. pokojowa) - 125 g
kasza manna - 5 łyżek
proszek do pieczenia - 1 łyżeczka
esencja migdałowa - 1 łyżeczka
szczypta soli
Pianka śmietankowo-brzoskwiniowa:
mielony serek śmietankowy (u mnie niebieska Piątnica) - 250 g
galaretka brzoskwiniowa - 1 szt.
cukier puder - 3 łyżki
Galaretka brzoskwiniowa:
brzoskwinie w syropie - 1 puszka 
galaretka brzoskwiniowa - 1 szt. 
Dodatkowo:
owoce do dekoracji 
Ciasto makowe w stylu japońskim
1. Ciasto makowe: Uwaga: wszystkie składniki na ciasto makowe powinny być w temperaturze pokojowej. Mak zalewamy niewielką ilością wrzątku, odstawiamy do wystudzenia, osączamy. Masło miksujemy na puch, dodajemy cukier i po jednym żółtku. Dodajemy mak, starte jabłka, kaszę mannę, proszek do pieczenia oraz esencję. Po dodaniu każdego składnika krótko miksujemy tylko do połączenia.  Białka ubijamy na sztywno ze szczyptą soli, delikatnie mieszamy z ciastem. Formę o średnicy 24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. Pieczemy ok. 60 minut do suchego patyczka. Wyjmujemy i odstawiamy do wystudzenia.
Ciasto makowe w stylu japońskim
2. Pianka śmietankowo-brzoskwiniowa: galaretkę rozpuszczamy w 1 szklance gorącej wody, studzimy i odstawiamy do lekkiego stężenia. Serek w temperaturze pokojowej miksujemy z cukrem pudrem, wlewamy tężejącą galaretkę. Dokładnie miksujemy i wykładamy na wystudzone ciasto makowe. Wkładamy do lodówki do całkowitego ścięcia.
Ciasto makowe w stylu japońskim
3. Galaretka brzoskwiniowa: brzoskwinie osączamy z zalewy i kroimy w niewielkie kawałki. Wkładamy do garnka, wlewamy niewielką ilość syropu i podgrzewamy kilka minut na wolnym ogniu, nie dopuszczając do całkowitego rozgotowania. Galaretkę rozpuszczamy w 1,5 szklanki wody, dodajemy owoce, studzimy i odstawiamy do lekkiego stężenia. Galaretkę z brzoskwiniami wykładamy na warstwę śmietankową. Wstawiamy do lodówki i chłodzimy ok. 1-2 godzin. Przed podaniem ozdabiamy owocami.

sobota, 23 grudnia 2023

Tęczowy deser "Rainbow in Glass"

Przygotowanie tego kolorowego deseru z owocami jest dziecinnie proste, choć nieco czasochłonne, lecz efekt jest wart poświęconego czasu. Uważam że to dobry pomysł na słodką przekąskę na co dzień i od święta. Idealnie sprawdzi się na kinder-party.
Galaretki we wszystkich kolorach tęczy oferuje firma Wodzisław i z tych korzystam najczęściej.

Składniki (na 4-5 szklanek):

galaretka fioletowa (jagodowa) - 1 szt.
galaretka niebieska (borówkowa) - 1 szt.
galaretka zielona (agrestowa) - 1 szt.
galaretka cytrynowa - 1 szt.
galaretka pomarańczowa - 1 szt.
galaretka truskawkowa - 1 szt.
śmietana 30% - 250 ml
cukier puder - 2 łyżki
owoce do dekoracji

1. Fioletową galaretkę rozpuszczamy w 1 i 1/4 gorącej wody. Studzimy i rozlewamy w równych częściach do szklanek. Wstawiamy do lodówki do całkowitego stężenia. 

2. Podobnie postępujemy kolejno z: niebieską, zieloną, żółtą, pomarańczową i czerwoną galaretką, wylewając warstwami na każdą poprzednią aż do utworzenia "tęczy".

3. Kremówkę ubijamy z cukrem pudrem, dekorujemy deser. Na wierzch nakładamy dowolne owoce.

Surówka z kiszonej kapusty i marchewki

Tradycyjna surówka z kiszonej kapusty to częsty gość na wigilijnym stole.  Świetnie się sprawdzi jako dodatek do smażonej ryby i nie tylko.

Składniki (dla 4-5 osób):

kiszona kapusta - 300 g
marchewka - 1 szt. 
jabłko - 1 szt.
cebula - 1 szt.
cukier, sól, pieprz
olej roślinny
posiekana natka pietruszki
Surówka z kiszonej kapusty i marchewki

1. Kiszoną kapustę płuczemy, odsączamy i kroimy na mniejsze kawałki. Wkładamy do salaterki.

2. Marchewkę i jabłko obieramy, ścieramy na tarce o dużych oczkach. Dodajemy do kapusty. 

3. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę. Umieszczamy na sitku i przelewamy wrzątkiem (opcjonalnie). Dodajemy do pozostałych składników.

4. Do surówki dodajemy pieprz, sól, cukier oraz olej. Dokładnie mieszamy i odstawiamy w chłodne miejsce, aby smaki się przegryzły. Przed podaniem posypujemy posiekaną natką pietruszki.

Niebieskie ciasto z borówkami

Ponieważ uwielbiam kolor niebieski, postanowiłam stworzyć "co nieco" w tych barwach. Niebieska galaretka borówkowa z owocami i błękitnym kremem stworzyły dość ciekawy efekt. Dodatek kolorowych żelków sprawia, że może to być dobry pomysł na przyjęcie dla dzieci.

Składniki (na ok. 8-10 porcji):

Biszkopt:
jajka - 4 łyżki
cukier - 4 łyżki 
mąka tortowa - 4 łyżki
szczypta soli
proszek do pieczenia - 1 łyżeczka
Galaretka:
galaretka borówkowa - 2 szt.
borówka amerykańska - 300 g 
Błękitny krem:
serek mascarpone - 250 g 
śmietana 30% - 250 ml
cukier puder - 3 łyżki
odrobina niebieskiego barwnika w żelu
Dekoracja:
mini-bezy, tęczowe żelki lub cukrowa posypka
 
Niebieskie ciasto z borówkami
1. Biszkopt: oddzielamy żółtka od białek. Białka ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. Żółtka ubijamy z cukrem na jasną puszystą masę, dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia, dodajemy pianę z białek, dokładnie i delikatnie mieszamy. Ciasto wlewamy do formy o średnicy 20 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170 st. i pieczemy ok. 30 minut do suchego patyczka. Wyjmujemy i studzimy na kratce.
Niebieskie ciasto z borówkami
2. Galaretka: galaretki rozpuszczamy w 2 szklankach wrzątku. Odstawiamy do lekkiego stężenia. Gdy galaretka zgęstnieje, wrzucamy owoce i wylewamy na biszkopt. Wstawiamy do lodówki do całkowitego stężenia.
Niebieskie ciasto z borówkami
3. Krem: kremówkę ubijamy z mascarpone na sztywny krem. Pod koniec ubijania dodajemy cukier puder i barwnik. Krem wykładamy na galaretkę, wyrównujemy. Ozdabiamy według uznania mini-bezami, żelkami lub cukrową posypką.

Kiełbasa po cygańsku

Przepis na kiełbasę po cygańsku jest prosty i łatwy do przygotowania. Wymaga zaledwie kilku łatwo dostępnych składników. Można ją podawać z pieczywem, pieczonymi ziemniakami lub innymi ulubionymi dodatkami.

Składniki (dla 3-4 osób):

kiełbasa (u mnie "podwawelska" i "z karczmy") - 500 g
czerwona papryka - 1 szt. 
pomidory krojone - 1 puszka
pieczarki - 400 g
korniszony - 10 szt.
cebula - 1 szt.
koncentrat pomidorowy -4 łyżki
słodka mielona papryka - 1 łyżeczka
ostra mielona papryka - 1 łyżeczka
sól, pieprz
olej do smażenia
pieczone ziemniaki, surówka (opcjonalnie)
Kiełbasa po cygańsku

1. Cebulę obieramy i siekamy. Paprykę myjemy, osuszamy, usuwamy gniazdo nasienne i kroimy w drobną kostkę. Oczyszczone pieczarki ścieramy na tarce o dużych oczkach a korniszony kroimy w małe kawałki.

2. Cebulę i paprykę podsmażamy na oleju. Dodajemy pieczarki i dusimy do odparowania. Dodajemy pomidory z puszki i koncentrat pomidorowy, a na samym końcu korniszony. Smażymy kilka minut, doprawiamy dwoma rodzajami papryki, solą i pieprzem.

3. Kiełbasę kroimy w średnie kawałki, nacinamy i podsmażamy z obu stron na rozgrzanym oleju. Na talerze nakładamy porcje sosu warzywno-pieczarkowego, układamy kawałki kiełbasy. Podajemy z pieczonymi ziemniakami posypanymi słodką mieloną papryką oraz surówką.  

Placki kajmakowe

Placki kajmakowe to dobry pomysł na słodką przekąskę lub kolację nie tylko dla dzieci. Świetnie smakują z bitą śmietaną i owocami.

Składniki (dla 5-6 osób):

masa krówkowa (kajmak) - 1 puszka
jajka - 2 szt. 
mleko - 1 szklanka
mąka tortowa - 2 szklanki
proszek do pieczenia - 1 łyżeczka
olej do smażenia
owoce i bita śmietana
Placki kajmakowe

1. Masę krówkową miksujemy z jajkami i mlekiem. Dodajemy mąkę, proszek do pieczenia i ponownie miksujemy.

2. Na patelni rozgrzewamy olej, łyżką kładziemy porcje ciasta i smażymy z obu stron na rumiano. Podajemy z bitą śmietaną i owocami.

Ramen po polsku

Ramen po polsku to wariacja na temat japońskiej zupy oraz polskich składników, które akurat mamy pod ręką. Dobrze rozgrzewa i regeneruje - sprawdzi się, gdy dopadnie nas przeziębienie. Bulion powstały z długiego gotowania może stanowić bazę do innych potraw. Składniki są opcjonalne, z niektórych możemy zrezygnować lub zastąpić innymi: np. kapustę pak choi - kapustą pekińską. Gdy nie mamy wolnowaru, gotujemy bulion jak rosół.

Składniki (dla 3-4 osób):

włoszczyzna (seler, marchew, por, pietruszka) - 1 szt.
szalotka - 2 szt. 
czosnek - 1/2 główki
schab - 350 g
udka z kurczaka - 2 szt.
ciemny sos sojowy - 4 łyżki
jajka - 3 szt.
suszone grzyby mun - 50 g
sól himalajska - 1 łyżka
pieprz
kapusta pak-choi - 1 szt.
liście laurowe - 3 szt.
makaron ramen - 200 g
posiekany szczypiorek
Ramen po polsku

1. Schab kroimy w plastry i lekko rozbijamy. Kroimy w mniejsze kawałki. Czosnek i szalotki obieramy. Włoszczyznę, kurczaka, schab, szalotki i czosnek umieszczamy w wolnowarze. Zalewamy 1,5 litra wody. Dodajemy liście laurowe, sól hinalajską i sos sojowy. Włączamy wolnowar na 5 godzin przy ustawieniu nr 2. Po godzinie usuwamy szumowiny.

2. Grzyby mun zalewamy wrzątkiem i odstawiamy. Płuczemy i wkładamy do wolnowaru. Doprawiamy pieprzem.

3. Makaron gotujemy zgodnie z opisem podanym na opakowaniu. Jajka gotujemy na twardo. Do misek wkładamy makaron, mięso, posiekane warzywa, pokrojone grzyby, kapustę i połówki jajek. Zalewamy wywarem i posypujemy szczypiorkiem.

Leczo z fasolą i cukinią

Leczo to sprawdzony przepis na obiad lub kolację, a także... na czyszczenie lodówki. Dobrze smakuje samodzielnie lub z ulubionymi dodatkami.

Składniki (dla 3-4 osób):

 cukinia - 1 szt.
czerwona papryka - 1 szt.
biała fasola - 1 puszka
cebula - 1 szt.
czosnek - 4 ząbki
passata pomidorowa - 500 ml
kiełbasa - 3 pętka
sól, pieprz, wędzona papryka
natka pietruszki
ugotowana kasza gryczana
 
Leczo z fasolą i cukinią

1. Paprykę myjemy, usuwamy gniazdo nasienne, drobno kroimy. Cukinię kroimy w drobną kostkę, cebulę i czosnek siekamy.

2. Na patelni podsmażamy pokrojoną w półplasterki kiełbasę. Gdy tłuszcz się wytopi, dodajemy cebulę i czosnek, smażymy chwilę. Następnie dodajemy pozostałe warzywa, doprawiamy. Dusimy pod przykryciem ok. 30 minut.

3. Dodajemy passatę, ewentualnie doprawiamy. Przykrywamy i dusimy  jeszcze 20 minut. Przed końcem duszenia dodajemy osączoną fasolę. Podgrzewamy. Podajemy z kaszą posypane pokrojoną natką pietruszki.

Kotlety mielone w sosie pieczarkowym

Kotlety mielone w sosie to pomysł na obiad dla całej rodziny. Sos pieczarkowy jest banalnie prosty i ekonomiczny. Jako dodatek sprawdzą się ugotowane ziemniaki, kluski lub kasze. 

Składniki (dla 3-4 osób):

mięso mielone - 500 g
cebula - 1 szt. 
olej
tarta bułka - 3 łyżki
jajko - 1 szt.
przyprawa do mięsa mielonego
Sos pieczarkowy:
masło - 2 łyżki
pieczarki - 8 szt. 
mąka - 1 łyżka
mleko - 200 ml
sól, pieprz
Dodatkowo:
ugotowane ziemniaki 
Kotlety mielone w sosie pieczarkowym

1. Posiekaną cebulę szklimy na niewielkiej ilości rozgrzanego oleju. 

2. Mięso mielone mieszamy z podsmażoną cebulą, tartą bułką i rozmąconym jajkiem. Dodajemy 3 łyżki wody i przyprawę do mięsa mielonego. Dokładnie wyrabiamy Z masy formujemy kotlety i smażymy z obu stron na rozgrzanym tłuszczu. 

3. Przygotowujemy sos: W dużym rondlu rozpuszczamy masło, dodajemy oczyszczone i starte na tarce pieczarki. Smażymy aż grzyby zmiękną a płyn odparuje.

4. Do pieczarek dodajemy mąkę, mieszamy i chwilę podgrzewamy. Wlewamy mleko i ponownie mieszamy. Dodajemy pół szklanki wrzątku. Doprawiamy solą i pieprzem.  

5. Doprowadzamy do wrzenia, wkładamy kotlety, przykrywamy i dusimy 5 minut.  Podajemy z ugotowanymi ziemniakami.

Klasyczne łazanki

Łazanki z kapustą i grzybami to tradycyjne danie kuchni polskiej. Prezentowana wersja często pojawia się na świątecznym stole - dobrze smakują jednak nie tylko od święta. 
Makaron łazanki możemy przygotować samodzielnie: 200 g mąki pszennej wyrabiamy z 2 jajkami i szczyptą soli. Wałkujemy, kroimy w romby. Gotujemy w osolonym wrzątku, odcedzamy.

Składniki (dla 3-4 osób):
 
kiszona kapusta - 1/2 kg
bulion grzybowy - 1/2 litra
cebula - 1 szt.
suszone grzyby - 50g
sól, pieprz
masło - 100 g
słonina - kawałek
makaron łazanki - 250 g
podsmażone pieczarki pokrojone w plastry - kilka sztuk
natka pietruszki do dekoracji
Klasyczne łazanki

 1. Kapustę płuczemy, kroimy i gotujemy w bulionie grzybowym do miękkości. Grzyby moczymy (wodę z moczenia zachowujemy) i gotujemy. Osączamy, kroimy z cebulą i słoniną. Podsmażamy na maśle. Dodajemy do kapusty, doprawiamy.

2. Makaron gotujemy w osolonym wrzątku, odcedzamy. Mieszamy z kapustą. Podajemy z plastrami podsmażonych pieczarek posypane zieleniną.

Kaszotto z pieczarkami i brokułem

Pomysł na błyskawiczny obiad z zaledwie kilku produktów. Świetnie sprawdzi się też na zimno do lunchboxów. Zamiast kaszy gryczanej można wykorzystać inną.

Składniki (dla 3-4 osób):

ugotowana kasza gryczana - 1,5 szklanki
por (biała część) - 1 szt.
czosnek - 2 ząbki
starty imbir - 2 łyżeczki
pieczarki - 200 g
brokuł - 1/2 szt.
sos sojowo-grzybowy - 2 łyżki
olej do smażenia
listki bazylii do posypania
Kaszotto z pieczarkami i brokułem

1. Pora oczyszczamy i drobno kroimy. Czosnek siekamy. Pieczarki oczyszczamy i siekamy, brokuła myjemy i dzielimy na różyczki (kilka odkładamy do dekoracji). 

2. Na dużej patelni rozgrzewamy olej, wkładamy pora i smażymy ok. 3 minut. Dodajemy brokuły, pieczarki, czosnek i imbir. Smażymy na średnim ogniu ok. 6 minut, często mieszając.

3. Na patelnię dodajemy kaszę, mieszamy z warzywami. Wlewamy sos sojowo-grzybowy. Ponownie mieszamy i podgrzewamy przez 3 minuty. Kaszę z brokułem przed podaniem posypujemy listkami bazylii.

Placki z bananem

Proste i szybkie w przygotowaniu placki bananowe. Są puszyste i pyszne.

Składniki (dla 4-5 osób):

jajka - 2 szt.
banan - 1 szt. 
mleko - 1/2 szklanki
mąka - 1 i 3/4 szklanki
proszek do pieczenia - 1 łyżeczka
cukier - 2 łyżki
cynamon - 1/2 łyżeczki
olej do smażenia
mięta i owoce do dekoracji
Placki z bananem

1. Obranego banana rozgniatamy widelcem. Dodajemy mleko, jajka, przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia, cukier i cynamon. Miksujemy na jednolitą masę.

2. Na niewielką ilość rozgrzanego oleju kładziemy łyżką porcje ciasta i smażymy z obu stron na złocisty kolor. Podajemy z owocami.

Makaron w stylu bolońskim

To najbardziej popularna w Polsce odmiana włoskiej pasty. Do pomidorowego sosu bolońskiego najlepiej się sprawdzi mięso mielone wieprzowo-wołowe. Bolognese to nie tylko spaghetti - możemy użyć dowolnego ulubionego makaronu.

Składniki (dla 3-4 osób):

cebula - 1 szt.
seler naciowy - 2 łodygi
mięso mielone - 500 g
pomidory krojone bez skórki - 1-2 puszki
czosnek - 6 ząbków
oregano, bazylia, sól, pieprz
oliwa do smażenia
tarty żółty ser do posypania
 ulubiony makaron
Makaron w stylu bolońskim

1. Cebulę, marchewkę i selera kroimy w kostkę. Warzywa podsmażamy na rozgrzanej oliwie aż cebula się zeszkli. Do warzyw dodajemy mięso, przyprawy i 3 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę.

2. Podsmażamy, uważając aby mięso nie stało się zbyt suche. Dodajemy pomidory, dokładnie mieszamy. Dodajemy pozostały czosnek i ewentualnie doprawiamy. Sos gotujemy na wolnym ogniu, mieszając ok. 20 min. 

3. Makaron gotujemy al dente, polewamy sosem, posypujemy tartym żółtym serem.

Deser lodowy z truskawkami

Przepis na prosty deser lodowy bez użycia maszynki i dodatku jajek. Poza sezonem można użyć owoców mrożonych.

Składniki (na 5-6 porcji):

truskawki - 0,5 kg
cukier - 2 łyżek
cukier puder - 3 łyżki
serek mascarpone - 250 g
śmietanka 30% - 1 szklanka
waflowe kubeczki 
owoce do dekoracji
Deser lodowy z truskawkami

1. Truskawki myjemy i usuwamy szypułki (kilka odkładamy do dekoracji). Wkładamy do garnka, dodajemy 2 łyżki cukru i podgrzewamy na średnim ogniu, aż owoce puszczą sok i cukier się rozpuści. Studzimy i wkładamy do lodówki do schłodzenia.

2. Szklankę śmietanki, serek mascarpone i 3 łyżki cukru pudru umieszczamy w wysokim naczyniu i wstawiamy do lodówki do schłodzenia. Następnie ubijamy do uzyskania gęstego, sztywnego kremu. Dodajemy truskawki, mieszamy. 

3. Wkładamy do naczynia, w którym deser będzie się mroził. Zamrażamy przez ok. 6 godzin. Podajemy w waflowych kubeczkach ozdobione owocami.

Zielona zupa z chorizo

Zupa z zielonych warzyw inspirowana tradycyjną potrawą z Portugalii zwaną Caldo Verde. Dodatek hiszpańskiej chorizo jest dodatkiem istotnym, jednak można ją zastąpić innym gatunkiem. Świeże warzywa można zastąpić mrożonymi.

Składniki (dla 4-5 osób):

bulion drobiowy - 1/2 litra
cebula - 1 szt. 
kiełbasa chorizo - 100 g
biała kapusta - 1/2 główki
zielona papryka - 1 szt.
czosnek - 3 ząbki
ziemniaki - 4 szt.
jarmuż - 500 g
fasola szparagowa - 200 g
brukselka - 8 szt.
wędzona papryka - 1 łyżeczka
oliwa z oliwek
sól, pieprz
koperek - kilka gałązek
Zielona zupa z chorizo

1. Cebulę obieramy i drobno siekamy. Podsmażamy na oliwie. Dodajemy pokrojone paprykę, ziemniaki, chorizo, wędzoną paprykę o posiekany czosnek. Dusimy kilka minut.

2. Fasolę oczyszczamy, odcinamy końcówki i kroimy na mniejsze kawałki. Gotujemy w osolonej wodzie kilka minut. Podobnie postępujemy z brukselką.

3. Do garnka wlewamy bulion, dodajemy podduszone warzywa, ugotowane fasolę i brukselkę. Całość zalewamy bulionem i dodajemy poszatkowaną kapustę. Gotujemy aż wszystkie warzywa będą miękkie. Pod koniec dodajemy pokrojony jarmuż i gotujemy 3 minuty. Podajemy z posiekanym koperkiem

Polecany post

Krwawe muffinki z granatem

Deser nie tylko na przyjęcie w Halloween. Możemy je podać z innymi owocami i dowolnie udekorować. Składniki (na 12 szt.): mąka tortowa - 1 s...