Scrapbooking - zakładki do książek

 

Moja przygoda ze scrapbookingiem 

 

Galeria moich prac

  

Po raz pierwszy zetknęłam się z tą techniką ponad 30 lat temu, choć wtedy nikt nie nazywał jej scrapbookingiem. Miałam wtedy 10 lat i na wakacjach u babci na wsi poznałam wielu przyjaciół. Przez kilka lat korespondowaliśmy ze sobą. Tak, tak, chodzi o pisanie tradycyjnych listów - nikt wtedy nie słyszał o smartfonach i internecie. Za pomocą poczty wymienialiśmy się rozmaitymi naklejkami, papierkami po czekoladzie, wycinkami z gazet i pocztówkami.

Korespondencja wygasła, lecz pozostało po niej wiele miłych pamiątek. Używałam ich do wpisów w pamiętnikach oraz wyklejania zeszytów z wierszami i złotymi myślami. Przyszedł jednak czas, że spakowałam to wszytko do pudełka i całkiem o tym zapomniałam.

Dopiero kilka lat temu dowiedziałam się, że technika wyklejania albumów zdjęciami, wycinkami z gazet i ozdobnymi "skrawkami" zwie się scrapbookingiem (od słowa "scrap" - skrawek) i pochodzi z Ameryki.

Wyciągnęłam moje "magiczne pudełko" i postanowiłam stworzyć coś z niczego. Ponieważ w mojej pracy istniał zwyczaj tworzenia pamiątkowych zakładek do książek z okazji różnych uroczystości, pomyślałam, że to dobry pomysł na podarowanie moim "przydasiom" nowego życia.ć

Może być to również alternatywa dla kartek okolicznościowych - możemy na zakładkach umieścić życzenia.

zakładki do książek, scrapbooking, bookmarks

Zaczęłam uprawiać "zbieractwo". Zbierałam wszystko: od kolorowych kartonów i starych kalendarzy poprzez koraliki i tasiemki do ozdobnych guzików i zawieszek. Własnoręcznie wykonane zakładki do książek mogą być świetną alternatywą dla kartek z życzeniami lub miłym upominkiem dla moli książkowych. Inspirację czerpię ze "scrapowych" blogów i serwisu Pinterest, choć rzadko planuję swoje prace, pomysły przychodzą spontanicznie podczas tworzenia, dlatego też moje projekty nie są tak piękne i profesjonalne, jak prace innych scraperek.

Na moich stronach przedstawię kilka prostych pomysłów na wykonanie zakładek do książek, które możecie wykorzystać np. podczas zabaw i zajęć z dziećmi czy stworzenia własnoręcznie wykonanych upominków.

 

Kilka słów o scrapbookingu

Scrapbooking to przede wszystkim technika ozdabiania stron albumów i zeszytów pamiątkowych.
Odmianą tej techniki jest digital scrapbooking czyli cyfrowe kompozycje zdjęć i ozdobników, które następnie można wydrukować. 
W scrapbookingu nie ma określonych reguł - zasady tworzenia ogranicza jedynie nasza wyobraźnia.

zakładki do książek, scrapbooking, bookmarks

Niezbędniki 

1. Kolorowy karton lub/i papier, który posłuży jako baza naszych prac.

scrapbooking, kolorowy karton

2. Nożyczki do wycinania i ozdobne, linijka, dziurkacz i klej biurowy, klej uniwersalny typu Magic.

scrapbooking, narzędzie

Ponadto:

1. Laminator i folia do laminowania. Aby przedłużyć trwałość naszych prac, możemy zaopatrzyć się w laminator i folię do laminowania. Jeśli zamierzamy laminować nasze prace, musimy pamiętać, aby projekty nie miały zbyt wielu ozdobników, inaczej będą się rozwarstwiać.

scrapbooking, laminator

2. Ozdobne dziurkacze. Do ozdabiania posłużyć mogą ozdobne dziurkacze o rozmaitych kształtach i rozmiarach. Na rynku dostępne są również dziurkacze brzegowe (do ozdabiania krawędzi) oraz narożnikowe do wycinania ozdobnych narożników lub do ich zaokrąglania.

scrapbooking, dziurkacze ozdobne

3. Bloki kreatywne lub papiery do scrapbookingu. Na rynku istnieje ogromy wybór papierów dwustronnych lub jednostronnych z rozmaitymi motywami, o zróżnicowanej kolorystyce. Ja wykorzystuję również produkty z odzysku jak stare kalendarze i papiery do pakowania prezentów, a także papier do origami, który jest o wiele tańszy niż papiery do scrapbookingu.

 scrapbooking, bloki kreatywne

4. Pieczątki i stemple. Do wzbogacenia naszych prac możemy używać silikonowych lub gumowych stempli i pieczątek o różnych kształtach i rozmiarach. Musimy pamiętać również o zaopatrzenie się w specjalny tusz pigmentowy i bloczek akrylowy do mocowania stempli (zamiast bloczka możemy użyć plastikowych pudełek po płytach lub kasetach).

scrapbooking, stemple

5.  Papierowe serwetki. Serwetki z papieru wykorzystywane są przede wszystkim w technice decoupage, lecz możemy również używać ich w scrapbookingu. Możemy korzystać z serwetek posiadanych w domu lub zaopatrzyć się w nie w jednym z licznych sklepów internetowych sprzedających na sztuki serwetki o ciekawym wzornictwie.

scrapbooking, serwetki

6. Naklejki i dżety. Do ozdabiania prac służyć mogą rozmaite naklejki i cyrkonie a także elementy wycięte z kolorowych magazynów.

scrapbooking, naklejki

7.  Koraliki, tasiemki, zawieszki, guziki, taśmy washi. Do wykańczania prac posłużą kolorowe tasiemki, wstążki, sznurki, samoprzylepne taśmy i wzbogacające je zawieszki oraz koraliki (musimy pamiętać o odpowiednim rozmiarze otworów koralików). 

scrapbooking, zawieszki, guziki, taśmy washi

8. Quilling. Do projektowania kartek i zakładek do książek możemy również wykorzystać technikę quillingu czyli zwijanych w rozmaite kształty paski papieru o różnej szerokości. Na rynku dostępne są gotowe paski papieru, szablony i igły do quliingu, możemy również samodzielnie wyciąć paski, a zamiast igły użyć naciętej wzdłuż zapałki. Ja rzadko używam techniki quillingu do tworzenia zakładek do książek.

 

scrapbooking, quilling

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Polecany post

Ciasto jogurtowe z kruszonką

Jogurtowe ciasto z owocami i kokosową kruszonką - idealne do popołudniowej kawy. Poza sezonem możemy użyć brzoskwiń w syropie i mrożonych bo...